2015. november 30., hétfő

Gyerekprogramok a váci Szimplavében -

Folyamatos őszi gyermekprogramokkal várja az érdeklődő generációkat a Bodza Műhely a váci Szimplavében. Az ősz színes, a program színes, legyen a kedved is az! BODZA GYERMEK KERT november 9-től!

Délelőtti foglalkoztató-megőrző színes programokkal 4 év alatti gyermekek részére; tapasztalt, kedves óvónéni-jelölt :) vezetésével.

Mese, játék, zene, mondókák, dalok, családias hangulat, érdekes programok! Maximális csoportlétszám 5 fő!
Egész délelőttön át (8-12 óráig) vagy csak egy órára, órajeggyel vagy bérlettel, egyenőre heti kétszer, hétfőn és szerdán, CSAK BEJELENTKEZÉS után (előző nap este 18 óráig) a Váci Bodza Műhelyben!
Jelentkezés és további információk: info@bodzamuhely.hu
Minden gyermeket szeretettel várunk!





Szülinapi Műhely gyermekeknek a Bodzában!

A Váci Bodza Műhely születésnapi alkalmakra kibérelhető! Kedves, családias, zeg-zugos, játékokkal és titkokkal teli.
Programmal, tortával, dekorálással vagy mindezek nélkül, ahogy Ti szeretnétek!
Időpont, árak és egyéb részletek: info@bodzamuhely.hu


Mamipoci - Hasfal regeneráló torna nov. 3-tól, keddenként 10:30-tól a Bodzában

"A MAMIPOCI a rectus diastasist, azaz a szétnyílt hasfalat regeneráló szakmai, bizonyított program. Mindegy, hogy 6 hete vagy 20 éve szültél. Garantáltan megerősíti a hasad, helyreállítja a szétnyílt hasfalad, erősebb lesz a törzsed, a tested visszanyeri tónusát, és magabiztosabban érzed magad a bőrödben!
Az órák során megtanulod a helyes, biztonságosan végezhető erősítő-, nyújtó-, és lazító gyakorlatokat, illetve megtanulod a helyes testtartás alapjait. A földön fogunk tornázni, a testünkre és a hasunkra figyelve.
A MAMIPOCI egy 12-15 hétre tervezett hasfal regeneráló- és életvitel program, mely bizonyítottan eredményes. Az órák végén 4 olyan gyakorlattal bocsátalak utadra, melyet kérlek, hogy otthon is végezz el - a következő óráig legalább 2x. Napi 10 percedet veszi igénybe, amit akár reggel, akár este lefekvés előtt elvégezhetsz.
Az órákra bármikor becsatlakozhatsz - abbahagyhatod, újrakezdheted, folytathatod. Kérdéseiddel bármikor megkereshetsz.
A hasfalad szereti, ha törődsz vele.
A foglalkozások 60 percesek. Óradíj: 1000 Ft/óra. Kérlek, hozz magaddal egy jóga/tornamatracot.
Szeretettel várlak, Nagy Tünde 30/30 57257 mamipocitorna@gmail.com"


MIKULÁS POSTALÁDA

Írj levelet vagy rajzolj a Mikulásnak és dobd be a Bodzában található postaládába. A piros ruhás, nagy szakállú, puttyonyos, kedves öregúr december 5-én személyesen ellátogat hozzánk - ekkor kézhezkapja a leveledet és megtekinti a rajzokból készült kiállítást. Másnap reggelre biztosan teljesül minden kérés! A rajzra, levélre ne felejts el nevet, életkort és elérhetőséget írni!


Iskola-előkészítő

A csütörtöki csoport betelt, de aki még szeretne csatlakozni, szerda 15:15-től megteheti. Csak előzetes jelentkezés és egyeztetés után!info@bodzamuhely.hu


2015. november 25., szerda

Legyen Zebra a Kazinczy és a Szentkirályi között!

Kössük össze gyalogos átkelővel a Kazinczy utcát és a Szentkirályi utcát!


LEGYEN ITT EGY ZEBRA!

Béke időket idéző békés demonstrációt szervezünk a nem létező Kazinczy utca és Szentkirályi utca közti zebra képzeletbeli két végpontjára November 25-én szerdán, este 19 órakor. Gyertek oda és mutassuk meg, hogy hányan szeretnénk itt nap mint nap átkelni. Igen persze lehet kerülni jobbra is és balra is, de mi itt szeretnénk! Tudjuk, hogy egyébként Ti is átszaladtok!


Gyertek fekete, fehér, vagy fekete-fehér ruhákban! Akinek van zebrája (ha esetleg nincs, zebra jelmez is megfelel), az hozza el magával azt is!

időpont: 2015. november 25. 19. óra

2015. november 15., vasárnap

Lévai Katalin: Romkocsma - kötetbemutató a Kertben -

A Szimpla kert adott otthont Lévai Katalin Romkocsma című, legújabb könyve bemutatójának november 10-én. Elsőként László Ágnes, a Kossuth kiadó kommunikációs vezetője beszélt a könyv keletkezésének háttértörténetéről, Lévai Katalin alkotói munkájáról és egyben köszönetet mondott a Kiadó nevében mind a szerzőnek, mind a jelenlévőknek.


A Szimpla részéről Mihály Edina mondott rövid köszöntőt, kiemelve, hogy a Szimplának a kezdetektől fogva célja, hogy a vendéglátásból származó bevételeknek egy jelentős részét visszaforgassa a kultúrába, s hogy olyan programokat szervezzen, vagy olyan kezdeményezéseket támogasson, melyek a kultúra különböző területeihez kapcsolódnak. Beszélt a Kert otthonáról is, a Kazinczy utca 14-ről, mely valószínűleg nem létezne már – egy üres telek vagy egy újépítésű ház állna a helyén –, ha nem jön létre anno a Szimpla.

A könyvről és annak szerteágazó témájáról Lévai Katalin, a szerző, Reményi József Tamás, a kötet szerkesztője és Olt Gergely szociológus beszélgetett az est folyamán. Elsőként Reményi József Tamás beszélt a kötet szerkesztése alatt szerzett tapasztalatairól, illetve arról a meglepetésről, hogy Lévai Katalin, az előző évben megjelent könyvéhez képest, mely a migráció témájához kapcsolódik, egy egészen új irányba indult el, s ugyanakkor egy legalább annyira központi, sokakat foglalkoztató kérdéskört dolgozott fel egy egészen fiatal lány szűrőjén keresztül. Van azonban kapcsolat a két könyv között, tette hozzá, hiszen mindkettőben hangsúlyosan vannak jelen a generációs problémák; a generációk közti kommunikáció problematikája, a „hagyaték”, „örökség” hiányosságainak nyilvánvalósága, és a női szerepkörök változása és a nőiség megítélésének módosulása az elmúlt száz évre visszatekintve. Olyan kérdésekre keres (és ad) választ a könyv, hogy miért is tolódik a gyerekvállalás ideje, miért maradnak bizonyos értelemben lázadó kamaszok a mai huszonéves generáció tagjai; miért „kényszerülnek” rá arra, hogy több területen is tevékenykedjenek, s hogy olyan helyeken alkossanak vagy éljenek közösségi életet, mint amilyenek a romkocsmák. Ezt követően a Szerző beszélt a könyv írása alatt szerzett romkocsmabeli tapasztalatairól; arról a kettős érzésről, ami az ilyen és ehhez hasonló helyekhez köti. Ahogy fogalmazott; ő egyszerre érzi remekül magát például a Szimplában, de ugyanakkor feszélyezve is, hiszen – mint a középgeneráció tagja – hozzá már közelebb áll egy csendesebb, nyugodtabb környezet és egy másfajta zenei stílus, akár aláfestésnek egy beszélgetéskor. És pont ezt a kettősséget, vagy inkább hármasságot kívánta bemutatni. Három nemzedék látásmódján keresztül feldolgozni és bemutatni ezt a fajta világot. A szórakozásnak, a családi életnek és a tanulásnak a problematikáit, mindig más szűrőn, más világnézeti sajátosságokon át.
„Mindent megtettem azért, hogy mind a három, a könyvben szereplő generáció képviselője elmondhassa azt, ami neki fáj, azt, ami neki fontos, és nem akartam igazságot tenni a generációk tagjai között. „Csak” beszélni rajtuk keresztül ezekről a dolgokról. Elsődlegesen azonban mégis egy gyerek hangján szólal meg ez a szöveg, és az vezetett az írás közben, hogy amikor hallottam magamban ezt a hangot, ennek a fiatal lánynak, Ninának a hangját, akkor éreztem, hogy jó, amit csinálok. Amint nem éreztem őszintének, azonnal megszüntettem az írást, abbahagytam, és megvártam, míg újra előbukkan bennem, vagy akkor más szereplőkhöz nyúltam, akik visszavezettek ehhez a hanghoz.”

Lévai Katalin azt is hangsúlyozta, hogy számára a romkocsma közege vizuálisan, például a tárgyak tekintetében egy olyan világ, amivel nem minden tekintetben tud azonosulni. Izgalmasnak, érdekesnek találja, de a legnagyobb tapasztalata, hogy azok a hagyományok, amik az ő generációjának még át lettek adva, ebben az esetben már nem működnek. Illetve nem úgy működnek. Miért vajon? Hol rontottuk el, vagy nem erről van szó? Milyen változások állnak a háttérben, ami miatt ilyen markánsan eltűnnek, vagy feloldódnak bizonyos dolgok? - tette föl az alábbi kérdéseket saját magának is, és a szövegben ezekre keresi a választ.
Fontos szegmensnek tartja a könyvben a Szerző az elvándorlás kérdését, amely meghatározó nemcsak a világban, de Magyarországon is. És legfőbb problémának azt a „zajt” tartja, legyen az közéleti vagy politikai, mely a kapcsolatokat, az egymás közti kommunikációt, az egymás mellett élést nehezíti meg elsősorban. Az odafigyelés hiányosságaira, és az egymással való törődés hiányára kívánta felhívni többek közt ezzel a szöveggel az emberek figyelmét.

Olt Gergely szociológus párhuzamot állított fel a kötetben szereplő családok, és az épületek között, melyek ma „romkocsmákként” funkcionálnak, vagyis hogy látszólag, kívülről ugyanazok mint korábban, de közben funkciójukat, belső szerkezetüket tekintve már egészen mások. Kifejezetten erénynek tartja – bár kiemelte, hogy ő városszociológus, és nem családokkal foglalkozik –, hogy ezeket a változásokat, átrendeződéseket szépen írja le, mutatja be a szereplőkön keresztül Lévai Katalin könyve.

Zárásként a könyv ajánlását olvasta föl a Szerző: „Ezt a könyvet ajándékul szánom minden anyának, apának, unokának és nagyszülőnek, minden küszködő és szerető családnak, és nekem is ajándék, hogy volt bátorságom a történetem elmesélni.”

Az est folyamán Szalay Kriszta színművész olvasott részleteket a könyvből.

fotó: Szöllősi Mátyás