2016. február 23., kedd

Mi is az a Kazinczy Living Library - interjú Ásmány Líviával

Mi is pontosan a KLL (Kazinczy Living Library), és mi a célja?
Az Élő Könyvtár egy alkalom arra, hogy elősegítsük és erősítsük az egymás iránti megértésünket.
Amíg egy hagyományos könyvtárban könyveket kölcsönözhetünk ki olvasásra, az Élő Könyvtárban embereket lehet kikölcsönözni egy őszinte beszélgetés erejéig. Az Élő Könyvtár Könyvei olyan személyek, akik etnikai, vallási hovatartozásuk, szexuális orientációjuk, egészségügyi állapotuk vagy szociális helyzetük miatt előítéletekkel és diszkriminációval gyakran szembesülnek. A Könyv párbeszéd útján megosztja tapasztalatait az őt érő megkülönböztetéssel vagy kirekesztéssel kapcsolatban Olvasóval. Az Olvasó kérdezhet és reflektálhat saját előítéleteire.

Honnan jött az ötlet? Teljesen egyedi alapokon nyugszik, vagy van ilyen élő könyvtárra nemzetközi példa?


Az Élő Könyvtár ötlete Dániából származik, ahol fiatalok egy csoportja úgy döntött, hogy kiáll az erőszak ellen, miután egy barátjukat elvesztették egy gyilkosság során. Az ötletüket a Roskilde Fesztiválon váltották valóra, melyen megrendezték tevékenységeiket. Az ingyenes esemény nagy siker volt a fesztiválon 2000-ben. Aztán egy másik fesztiválon, nevezetesen a „Sziget” Fesztiválon, követték a példát és az ötlet elterjedt sok országban a világ körül, köztük több európai országban, a Fülöp- Szigeteken és még sok másik helyen. Az Élő Könyvtár fesztivál programból változott át, és már más helyszíneken, közkönyvtárakban, iskolákban, egyetemeken és más nyilvános helyeken elérhető. A Könyvek témái tükrözik mind a globális, mind a helyi, országra jellemző problémákat.


A Kazinczy Élő Könyvtár a Kazinczy utcában, a Szimpla Kert falai között nyitotta meg kapuit 2O15 januárjában. A szervező csapat a helyi lakosokat és a Budapesten élő nemzetközi közösséget is célközönségként tekinti, és így a könyvtár magyar és angol nyelven is működik.Milyen témákban hívtatok meg eddig "könyveket"?
Minden alkalommal megnyitunk egy új "szekciót", így a működésünk egy éve alatt az alábbi szekciókból lehetett könyveket válogatni:

-hajléktalan emberek
-közmunkában foglalkoztatottak
-ex- drog használók
-bevándorlók
-menekültek
-másképp képes emberek (fogyatékkal élők)
-lmbtq 
-vallások szekción belül: zsidó, iszlám, buddhizmus, kereszténység


Hogy működik az, hogy az előző témában érdekeltek a következő alkalmon is részt vesznek? Milyen folytonosságot eredményez ez?



Nagyon sok könyvünk van, és minden egyes alkalommal mások jönnek el, másokkal lehet beszélgetni. Mint ahogy említettem, minden alkalommal nyitunk egy új szekciót is, ahol új témákba tekinthet bele az olvasó, de a régi szekciókban is találhatóak új könyvek is. Ugyanakkor egy alkalommal kb húsz Könyvünk van - 4 óra alatt pedig maximum 4 beszélgetés fér bele... de általában 2-3 beszélgetés után úgy döntenek a látogatók, hogy legközelebb folytatják, mert nagyon sok dolgot kell megemészteniük. Szóval rengetegen járnak vissza az eseményekre - van olyan látogatónk, aki eddig MINDEN alkalomra eljött és mindig mondja, hogy csinálhatnánk gyakrabban (mosoly)

Milyen korosztály kérdez? Kik érdeklődnek a könyvek iránt?


15 és 75 közöttiek. Sok a 2O-as éveiben járó olvasó, de a szüleik korosztálya ugyanúgy látogatja az eseményeket.

Milyen szervezetek vesznek részt a munkában?

Szerencsére rengetegen vannak:

Rehab Critical Mass - 
Háttér Társaság - @ [NjQyMTgzOTU5MjA4MTA3Omh0dHBcYS8vaGF0dGVyLmh1Lzo6:http://hatter.hu/]
Artemisszio Alapítvány- @ [NjQyMTgzOTU5MjA4MTA3Omh0dHBcYS8vYXJ0ZW1pc3N6aW8uYmxvZy5odS86Og==:http://artemisszio.blog.hu/]
Open Doors Hungary - @ [NjQyMTgzOTU5MjA4MTA3Omh0dHBzXGEvL3d3dy5mYWNlYm9vay5jb20vT3BlbkRvb3JzSHVuZ2FyeTo6:https://www.facebook.com/OpenDoorsHungary]
Menedék Egyesület -@ [NjQyMTgzOTU5MjA4MTA3Omh0dHBcYS8vbWVuZWRlay5odS86Og==:http://menedek.hu/]
A Város Mindenkié Csoport - @ [NjQyMTgzOTU5MjA4MTA3Omh0dHBcYS8vYXZhcm9zbWluZGVua2llLmJsb2cuaHUvOjo=:http://avarosmindenkie.blog.hu/]
Közmunkás Mozgalom A Jövőért - @ [NjQyMTgzOTU5MjA4MTA3Omh0dHBcYS8va296bXVua2FzbW96Z2Fsb20uYmxvZy5odS86Og==:http://kozmunkasmozgalom.blog.hu/]
Megálló Csoport Alapítvány - @ [NjQyMTgzOTU5MjA4MTA3Omh0dHBcYS8vbWVnYWxsby5vcmcvOjo=:http://megallo.org/]




Az önkéntesek (EVS) hogyan kapcsolódnak be? Kicsit olyan ez, mintha ők mindhárom "oldalon" állnának, mintha egyszerre lennének könyvek, szervezők, de akár olyanok is, akik kérdezhetnek.
Az Erasmus+ Európai Önkéntes Szolgálatának keretében évente fogadunk önkénteseket, akik bekapcsolódnak a Kazinczy Élőkönyvtár szervezésbe is. Idén Magda segít nekünk, aki Lengyelországból érkezett hozzánk 9 hónapra. Nem is tudom, hogy mi lesz velünk nélküle, ha hazamegy. Ő koordinálja a technikai, logisztikai feladatokat, az előkészületeket, a helyi önkéntesekből álló csoportot, a szervezetekkel való kapcsolattartást, a Könyvek értesítését, az eseményhez szükséges anyagok nyomtatását, és a tréningeket is, amiket az önkénteseinknek szervezünk.  Az európai önkénteseink mellett még van egy nagy helyi önkéntesekből álló csoportunk is, akik az eseményre való felkészülésben és a helyszíni lebonyolításban is nagyon sokat segítenek. Ők a fordítók is, tehát igény szerint angolról magyarra vagy magyarról angolra tolmácsolnak a beszélgetések alatt.

Milyen témákat terveztek még?

Úgy néz ki, hogy az "egészségügy" szekciója lesz a következő. Aztán döntünk a csapattal, hogy mi jön még később. Ez mindig egy közös ötletelés eredménye.

Mennyire érzitek úgy, hogy azok jönnek, akik már eleve tudással, tapasztalattal rendelkeznek, és mennyiben azok, akik számára - mondjuk az adott téma - teljesen ismeretlen?

Alapvetően azok jönnek el, akik nyitottak, elfogadóak, szeretnék jobban megismerni az adott témakört, érintettekkel beszélgetni és feltenni a kérdéseiket.

Mikor lesz a következő alkalom, és milyen könyveket olvashatunk?

Ápr.2. 12:OO órától.



fotók: Szöllősi Mátyás

2016. február 9., kedd

Új finomságok a Szimplában

Reméljük feltűnt nektek, hogy nem csak beszélünk a gasztronómiáról, hanem folyamatosan új finomságokkal várunk a Szimpla Háztájiban és a Szimpla Kertben egyaránt, ráadásul egyre fenntarthatóbbak vagyunk az étkek terén is.
Új, teljes étlapunkat ITT TALÁLOD, de előtte néhány szó a főbb újdonságokról.




Marha, csirke, kacsa és halas hamburgereinkbe mindig minőségi alapanyagokból készült, saját készítésű és füszerezésű húspogácsák, roston sültek illetve fűszeres bundát öltött fekete tőkehal kerül, melyet kapros, diós, szezámmagos és natúr - természetesen a Szimpla Pékségben készült - buciban is kaphatsz.




Az alacsony kalóriaszámra vágyók mellett a vegetáriánusokra is gondoltunk, a Szimpla Cézárhoz roston sült csirkemellet adunk, de vegává változott a Szimpla saláta és itt az új zöldséges wrap házi szósszal és házi füstült sajtal, na meg persze friss zöldségekkel.




Kérhetsz csipegető tálakat változatos szezonális mártogató szószokkal, amikbe helyben készült grissinit, zellerszárat, répát, kaliforniai paprikát és házi sült burgonyát is tunkolhatsz.

 
 


A lecsóban alapból már nincs kolbász és tojás, ha viszont mégis kicsit felturbózva szereted, adunk hozzá mindent! 



Halak terén is fejlődtünk: a Fish&Chips minőségi fekete tőkehalból, Kazinczy sörrel készült bundában eredeti angol recept alapján, halburgerünkkel pedig már fentebb dicsekedtünk.

Vigyázat! Adagjaink elég kiadósra sikerültek, itt megkapod amennyi beléd fér!
Jó étvágyat kívánunk!