Az Élő Erzsé-betvárosért Egyesület most már évek óta küzd azért, hogy a Kultúra utcája, vagyis a Kazinczy utca sétálóutca legyen. Évente több demonstrációval, utcafesztivállal igyekszik felhívni a figyelmet annak fontosságára, hogy egy ilyen – a helyiek és a turisták által is gyakran látogatott – meglehetősen frekventált helyszínnek milyen jót tenne, ha az autóforgalom elkerülné, és ha a gyalogosoké, bringásoké lehetne a nap 24 órájában.
Idén is megrendezésre kerül május 7-én a Madarak és Fák napja, ahol gyerekprogramoktól, koncertektől, faültetéstől, vagy akár a Madártani Egyesület bemutatójától lesz sokkal barátibb, zöldebb, élhetőbb az utca, és Belső-Erzsébetvárosnak ez a része. Ebből az alkalomból egy olasz tervező, Francesca Menichelli egy különleges, a Kazinczy utcát bemutató, azt sajátos értelmezésben feltáró makettet készített, amit a Szimpla kert egyik, a Kazinczyra nyíló ablakában bárki megtekinthet május elejétől kezdve. Francesca két éve él Budapesten, turistaként érkezett ide, de mint sokaknak – hallottunk bizony már hasonló esetről – neki is nagyon megtetszett a város, annak léptékei, építészete, pezsgése, és bizony itt ragadt. Ehhez járul persze az is, hogy azóta a szerelem is utolérte nálunk, így most már hosszútávon tervez, amit ezzel a projekttel is nyilvánvalóvá tett. Tervezőként számos olyan kezdeményezésben rész vett, ahol különböző terveken, maketteken keresztül igyekezett összefoglalni, megmutatni, érthetővé és értelmezhetővé tenni olyan dolgokat, melyek a nagyobb lépték miatt, ahogyan azt beszélgetésünk folyamán elmondta, nem biztos, hogy minden tekintetben érthetők vagy értelmezhetők a nagyközönség számára. A mostani, a Kazinczy utcáról készült makettjének egyfajta előképe volt például, hogy egy magazin számára egyetlen képbe próbálta besűríteni Budapest „romkocsma”-kultúrájának lényegét, annak hangulatát, belső világát, mely olyan jól sikerült, hogy címlapfotó lett belőle.
A mostani makett alapötlete abból a szándékból ered, mondta el Francesca, hogy a Kazinczy utca sétálóutca lehessen, amire - a hasonló tematikájú utcák esetén - Nyugat-Európában számos példa van. Korábbi munkái alapján egyértelművé vált számára, hogy egy közösség, egy stílus bemutatása efféle eszközökkel, milyen hatásos tud lenni; és arra törekedett, hogy egy néhány négyzetméternyi területre sűrítse be azt a miliőt, melyet elsősorban a romkocsmának nevezett vendéglátóipari egységek teremtenek meg. Hangsúlyozta a beszélgetés alatt, hogy számára nemcsak tervezőként volt érdekes, hogy minden egyes, a maketten fellelhető helynek sajátos ízt adjon, és annak belső világát sikerüljön a saját látásmódján keresztül visszaadni, hanem maga a kezdeményezés is fontos, hiszen mióta itt él, sok időt tölt a környéken és meggyőződése, hogy jót tenne ez a fajta változás az utcának és a kerületnek.
Röviden mesélt a makett elkészítéséről is, amelyen majdnem két hónapig dolgozott. Több mint tízféle anyagot; fát, habkartont, műanyagot, üveget stb. felhasználva próbálta kialakítani a valós látvány és a saját elképzelése alapján, hogy milyen is lenne a Kazinczy sétálóutcaként. Fontos volt számára, hogy makett azért elsősorban egy művészeti alkotás, tehát nem egy az egyben próbálta lemásolni a helyeket, hanem úgy igyekezett megalkotni azoknak belső terét, ahogy benne él, azzal a szándékkal, hogy mindegyiknek sajátos világot, enteriőrt adjon. Nagy tapasztalat volt számára, ahogy elmondta, mindegyik utcalezárás, és amikor látta, hogy a gyerekek, a fiatalok, a bringások, vagy épp azok, akik ezért az ügyért küzdenek, hogyan veszik „birtokukba” az utcát.
Május 7-én számos programmal vár benneteket a sétáló Kazinczy utca. Gyertek el és nézzétek meg Francesca különleges makettjét, hallgassátok meg a koncerteket, próbáljátok ki a hangszereket, rajzoljatok karikatúrákat, látogassátok meg a Madárrá átváltoztató Műhelyt és így tovább. Találkozunk szombaton!
fotók: Szöllősi Mátyás és Todoroff Lázár
szöveg: Szöllősi Mátyás